Egzamin sprawnościowy TESTY DO POLICJI
Test Sprawności Fizycznej
TSF polega na przejściu toru przeszkód, ustawionego na sali sportowej w czasie maksymalnym 1 minuta 41 sekund. Tor przeszkód składa się z różnych ćwiczeń, takich jak: bieg wahadłowy, przewroty w przód i w tył, rzuty piłką lekarską, przeniesienie manekina ważącego 28 kg, brzuszki z piłką lekarską, pokonanie skrzyń gimnastycznych. Wszystkie ćwiczenia muszą być wykonane poprawnie, inaczej nie zostaną zaliczone. Warunki dla kobiet i mężczyzn są takie same.
Test Wiedzy Ogólnej
Test Wiedzy Ogólnej - odbywa się tego samego dnia co Test Sprawności Fizycznej. TWO rozwiązywany jest na komputerze, w formie 40 pytań zamkniętych z czterema odpowiedziami, z których tylko jedna jest prawidłowa. Pytania z zakresu m.in. władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, administracji publicznej i bezpieczeństwa publicznego. Mówiąc prościej - większość pytań konstruowana jest na bazie Konstytucji Rzeczypospolitej oraz Ustawy o Policji, jednak jeśli naprawdę zależy Ci na zostaniu policjantem, nieuniknione będzie sięgnięcie również do innych źródeł, takich jak m.in. Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego, Ustawa o Radzie Ministrów, Ustawa o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej, Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, Ustawa o strażach gminnych, Ustawa Prawo o ruchu drogowym, Ustawa Prawo o zgromadzeniach.
Warto przygotować się do TWO, by lepiej wyglądać w oczach komisji podczas rozmowy kwalifikacyjnej - kandydat który uzyskał 30 punktów prezentuje się znacznie lepiej, niż taki, który uzyskał 10.